דף הבית / סוגיות מיסוי בביטוח פנסיוני / רצף קצבה וחרטה מרצף קצבה

רצף קצבה וחרטה מרצף קצבה

במועד פרישתי, ביקשתי לייעד את כל הפיצויים בקופה, פטורים ולא פטורים, לרצף קצבה. במידה ואני חוזרת מהבקשה כעת, מה שיעור המס המוטל על הפדיון? האם המס כעת הוא על כל הסכום ,גם על הסכום שהיה פטור?

בעקבות המאמר על טופס 161א , הגיעו אלינו המון שאלות בנושא רצף קצבה. אנו ננסה לענות על כולם.

מה זה בכלל רצף קצבה?

עובד שפרש ממקום עבודתו ועומדים לזכותו כספי פיצויים בקופת גמל לקיצבה, רשאי להשאיר את הכספים שהופקדו בקופת הגמל, למטרת קבלת קיצבה עתידית.

למה בכלל לעשות רצף קצבה?

בסיום עבודה עומדות בפניך שתי אפשרויות, האחת למשוך את הכספים (פטורים ולא פטורים) והשניה להשאיר את הכספים. רצף קצבה מאפשר לך למשוך רק את כספי הפיצויים הפטורים ממס ואת כספי הפיצויים החייבים במס להשאיר בקרן הפנסיה עד למועד הפרישה.

כיצד מבצעים רצף קצבה?

כיום יש להודיע למס הכנסה בסיום עבודה על הכוונה לבחור ברצף קצבה. בכוונת האוצר להפוך אפשרות זאת לבררת מחדל באמצעות חוק ההסדרים. עד שתקנה זו תיכנס לתוקף יש לבחור ברצף הקצבה בטופס 161א באופן הבא:

בחירת רצף קצבה נעשה באמצעות סימון סעיף 5.2 בטופס 161א.

רצף קצבה

בנוסף המעסיק יסמן בטופס 161 בסעיף יא סעיף 7 את הסכום שבחר העובד ליעד לרצף קצבה

161-4

היתרונות ברצף קצבה

  • משיכת כספי הפיצויים הפטורים ממס בלבד
  • דחיית אירוע המס לשלב הפרישה
  • הגדלת פנסיית הזקנה וקבלת קצבה גבוהה יותר בעתיד

האם קיימים חסרונות בבחירה ברצף קצבה?

כן, במידה ותבחר לחזור מרצף קצבה, יקטנו לך שנות פריסת המס העתידיות. בנוסף, במידה והיה קיים גם רצף פיצויים יש לבצע חרטה מרצף הפיצויים בשל החרטה מרצף הקצבה.

מה עושים בחרטה מרצף קצבה?

1. בחרטה מרצף קצבה בודקים את שיעור הפטור שנוצל במועד סיום העבודה.

2. מחשבים את מלוא הפטור שמגיע לעובד כיום לפי התקרה העדכנית.

3. מכפילים את מלוא הפטור בשיעור הפטור שטרם נוצל.

4. יש למלא טופס 161ג. (להורדת טופס 161ג)

חשוב לזכור ! במידה וניצלת במועד הפרישה את מלוא הפטור ומשכת את כל הכספים הפטורים ממס, כמובן שיתרת כספי הפיצויים חייבים במס.

חרטה מרצף קצבה עד דצמבר 1999.

עד לשנת 2000, היתה האפשרות לפטור נוסף בעת החזרה מרצף קצבה, במידה והחזרה בוצעה בין 6 שנים ל-10 שנים מיום הפרישה, באופן הבא:

  • כל שנה מהשנה -6 עד השנה ה-10 הפחיתה את שיעור הפטור שנוצל ב-20%.
  • כך שלאחר 6 שנים מגיע פטור נוסף לפטור שנוצל בעת הפרישה בסך 20% ולאחר 10 שנים מגיע פטור נוסף בשיעור 100%.

במידה וחתמת על רצף קצבה עד לדצמבר 1999 עומד לרשותך פטור נוסף על כספי הפיצויים אותו אתה יכל לנצל היום.

רצף קצבה וחרטה מרצף קצבה by

אודות נדב טסלר

נדב טסלר, בעל רישיון משווק פנסיוני, משמש כמנהל מוצר באגף השיווק במנורה מבטחים פנסיה וגמל והעורך הראשי של אתר פנסיוני.

Check Also

משיכת כספים

רצף פיצויים או רצף קצבה? אפשר גם לשלב

מטרת החוסך לדחות את תשלום המס לתקופה שבה המס השולי יהיה נמוך יותר הכלים שעומדים לרשות החוסך: פריסת מס, רצף קצבה ורצף פיצויים.

39 comments

  1. שלום נדב,
    שאלה באותו עניין : האם ניתן לבצע חרטה מרצף קצבה בכספי פיצוים שנחסכו בקופת גמל בלתי משלמת ?

    תודה !

    • רק במידה וכספי הפיצויים הופקדו לאחר שנת 2008, כספי פיצויים מלפני שנת 2008 לא ניתן להחיל עליהם רצף קצבה. רק רצף פיצויים.
      חשוב גם שבטופס 161 תהייה הפרדה בין התקופות שבהם הופקדו כספי הפיצויים.

  2. תודה. אם כך היום אין אפשרות ליעד את הכספים הללו לקצבה, ובהכרח תהיה פגיעה בגובה הקצבה הפטורה ממס ?

    • נכון, במידה ויש לך כספים בקופת גמל אישית לפני 2008 בהכרח תצטרף למשוך אותם כסכום חד פעמי בשלב כלשהו במהלך החיים (או היציאה לפנסיה).
      במועד המשיכה, תצטרך לבצע תכנוני מס על כספי הפיצויים כמו פריסה קדימה או אחורה.

  3. רוב תודות :) במאמר הבא, מעלים אופציה נוספת. לטענתם ניתן לקבל קצבה פטורה ממס מהכספים ע"י ניודם לקרן פנסיה בפרישה:
    http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4332314,00.html

    השארת הפיצויים לאחר תשלום המס בקופת הגמל – עובד שנצברו לו פיצויים בקופת גמל, יכול לבצע התחשבנות מס (להגיש לקופה טופס 161/אישור פקיד שומה והקופה תנכה את המס) ולהשאיר את הכספים בחשבון חדש בקופת גמל במעמד עצמאי.

    המשמעות: הכספים בקופה נשארים נזילים, הקופה נחסמת להפקדות נוספות, והעובד יכול לבחור בין משיכת הכספים כסכום הוני בכל עת, ואז לשלם מס רווח הון על הרווח הריאלי (25%), או למשוך את הכספים בפרישה כקצבה ואז כל הקצבה (מהקרן כולל הרווחים שנצברו) פטורה ממס (קצבה מוכרת).

    האם גם בתרחיש של השארת הכספים בגמל אחרי עזיבת העבודה, וניוד הכספים לפנסיה לטובת קבלת קצבה (אם הדברים מדוייקים ועדכניים) תהיה בשורה התחתונה פגיעה בחוסך מבחינת המס על הקצבה כולה בגלל העובדה שהכספים נחסכו במקור בגמל ?

    • במידה וביצעת התחשבנות על כספי הפיצויים אתה יכל לייצר קצבה מוכרת מכספי הפיצויים. אבל בכל מקרה תצטרך לבצע התחשבנות במס על כספי הפיצויים בקופת הגמל (במידה והם לא כספים ברצף קצבה).

      עוד על קצבה מוכרת כאן בבלוג,
      http://www.pensuni.com/?p=1324

  4. יש משמעות כספית בפועל להתחשבנות במס אם הפיצויים ההוניים הם מתחת לתקרת הפיצויים הפטורה ממס והם היחידים ש"נמשכים" לכאורה ?

    • לא, כל משיכת פיצויים משפיעה על הפטור ממס שתקבל בגיל פרישה באופן יחסי. בעיקרון מס הכנסה רואה כל עזיבת עבודה ללא בחירה ברצף קצבה או רצף פיצויים כמשיכת פיצויים.

      • שלום נדב,
        יש לי שאלה נוספת בעניין הזה.
        הבנתי שבקופת גמל לא ניתן לבקש רצף קצבה על כספים שנחסכו לפני 2008. האם בביטוח מנהלים, שנפתח כהוני בלבד וקיבל נספח קצבה ב 2008, האפשרות לרצף קצבה על פיצויים מלפני 2008 קיימת, או שגם שם כמו בגמל היא חסומה ותהיה בכל מקרה התחשבנות עם מס הכנסה ?
        בנספח הקצבה מ 2008 מצויין במפורש שהמקדם איננו רלוונטי עבור הכספים שנחסכו לפני 2008 והם יפדו כהוניים בסוף החסכון.
        תודה מראש !

        • ביטוח מנהלים הונים הוא סוג משלם 4 בדומה לקופת גמל, ביטוח מנהלים לקצבה הוא סוג משלם 6 בדומה לקרן פנסיה.

          לכן לא ניתן להחיל עליו רצף קצבה- עוד על 161 בקישור

          http://www.pensuni.com/?p=1732

          • אין כמוך תודה !

            ואם אפשר עוד שאלה. קראתי שאת כספי הפיצויים ההוניים אפשר לשמור בפוליסה כחסכון במעמד של כספי פרט.
            אין שום יתרון לאפשרות הזאת. נכון ? באותו מידה חוסך יכול לקחת את כספי הפיצויים מקופת הגמל ולהפקיד אותם בכל פוליסת חסכון שיבחר.

  5. הי נדב,
    האם יש אפשרות לחרטה "חלקית" מרצף קצבה? כלומר בעת החרטה, למשוך רק את הכספים הפטורים ממס, ואת היתר (החייבים במס) לא למשוך ולהשאיר עד גיל הפרישה?
    תודה!

  6. נדב בוקר טוב,

    ציינת יתרון של רצף קצבה בכך שניתן לנצל את הפטור ואת היתרה להתשבן מאוחר יותר,
    שאלתי היא האם ניתן לבחור רצף קצבה בלי למשוך כלל כספי הפיצויים וכך לשמור את הפטור לעת הקבצה בפרישה?
    כמו כן בעת החרטה מרצף קצבה האם ניתן לוותר על הפטור ולשלם מס והאם חישוב המס הוא לפי מס שולי בעת החרטה או בעת הבקשה לרצף?

    תודה רבה!

    • בוקר טוב,
      1. בהחלט, ניתן ליעד את הכספים לרצף קצבה מבלי לנצל את הפטור
      2. כן, בזמן החרטה מרצף קצבה יציין פקיד השומה את המס שיש לנכות. יש לבקש ממנו לנכות מס מהשקל הראשון.
      3. החישוב נעשה בהתאם למס השולי במועד המשיכה.

      • תודה רבה!
        עוד שאלה, בזמן חרטה מרצף קצבה – בין אם ניצול הפטור או ללא ניצול – מתייחסים לכל כספי הפיצויים גם לרווחים שנצברו לאחר סיום העבודה, א שרווחים לא יכולים להיכלל בפטור?

      • נדב שלום
        אני מתקרב לגיל הפנסיה. את כל כספי הפיצויים החייבים והפטורים ייעדתי לקיצבה.
        (לא משכתי אותם)
        כיצד זה משפיע , אם בכלל, על חישוב הזכאות שלי לקיצבה מזכה?

        חיים

  7. שלום נדב,
    1. האם אפשר להתחרט מרצף פיצויים/מעסיקים ואז לבקש רצף קצבה?
    2. אני זכאית לפיצויים שחלק מהם לא הופרש לקופה ונישולם לי ישירות מהמעביד, האם גם אותו חייבים להפקיד לקופ״ג על מנת לקיים רצף מעסיקים ( החלק הזה פטור ממס)
    תודה

    • בוקר טוב ענת

      1. לאחר רצף מעסיקים האפשר שלך לבחור ברצף מעסיקים נוסף או למשוך אתהכספים
      2. כן, במידה ואת רוצה להמנע מתשלום מס יש להפקיד את הכספים ולבחור ברצף פיצויים על המענק. מידע נוסף אפשר למצוא בקישור הבא http://www.pensuni.com/?p=1415

  8. נדב שלום,
    בחוזר נס הכנסה 3/2011 העוסק באופן הטיפול בחרטה מרצף קצבה, בסעיף 1.5 שלו מצוין כי התחשבנות עם מס הכנסה בעת חרטה מרצף קצבה תהיה "על כל כספי הפיצויים … שקיבל מהמעביד" האם המילה "כל" מתייחסת גם לכספים ברצף פיצויים שבקש העובד לגבי כספים מאותו המעסיק או רק לאלה שברצף קצבה?

  9. בוקר טוב
    אני ממש לא מבינה את הנושא
    יש לי מספר שאלות
    1 לגבי הפטור הנוסף שכתבת האם מדובר על רצף קצבה שנעשה עד 1999 או שהחרטה נעשתה אחרי 1999
    2 אם החרטה נעשתה אחרי 10 שנים האם אני מקבלת פטור כפול גם אם ניצלתי את מלוא הפטור ?
    אשמח אם תוכל לתת דוגמא מספרית פשוטה להבהרת הנושא
    שבת שלום
    גליה

  10. שלום רב,
    תודה על המאמרים המאירים והבהירים!
    יש לי שאלה ביחס לנישום שבצע ייעוד כספים לקצבה על חלק הפצויים החייבים בביטוח מנהלים. הנישום נפטר ויש כספי פצויים חייבים שיועדו לקצבה. הנישום טרם התחיל לקבל פנסיה .
    1. האם נכון שאין אפשרות ליורשים לקבל פנסיה חודשית מהסכום הצבור כיון שהסכום צבור בביטוח מנהלים והנישום לא התחיל לקבל פנסיה חודשית לפני פטירתו?
    2. האם יש דרך כלשהי שהאלמנה תקבל את הכסף בפטור ממס? אם כן – לפי מה?
    3. יכול להיות שיש אפשרות לקבל את הכסף ולהפקידו לקצבה – ללא ארוע מס במועד המשיכה?

    תודה,
    רותי

    • בוקר טוב רות,

      1. ביטוח מנהלים משלם במקרה מוות סכום חד פעמי ולא קצבה חודשית
      2 ו- 3 לא ידוע לי על אפשרות כזאת. במקרה של מוות לפני סיום העבודה מתקבל פטור כפול ממס על כספי הפיצויים.

  11. בחודש ספטמבר 2016 סיימתי לעבוד אצל מעסיק (3 שנות עבודה) .
    ברשותי טפסי 161 ו 161א מלאים. בטופס 161א מצויינת בקשתי לייעוד הכספים לקצבה.
    ברצוני לייעד את כל כספי הפיצויים בקרן הפנסיה הפנסיה (קרן פנסיה חדשה) לקצבה (60 אלף ₪).
    האם יש לעביר לקרן הפנסיה טפסים נוספים מלבד טופס 161 ע"מ שהיעוד לקצבה יבוצע בפועל ?
    במידה וכן – האם מדובר באישור מס הכנסה ? במידה וכן – על מי ע"פ חוקי מדינת ישראל מוטלת החובה להשיג אישור זה וכיצד הוא נראה? האם על העובד ? המעסיק ? הסוכן הפנסיוני של המעסיק ? תוך כמה זמן יש להעביר אישור זה לקרן הפנסיה ? האם במידה והמעסיק ממלא את סעיף 7 חלק יא' בטופס 161 זה מחליף הליכה שלי לפקיד שומה ? האם ניתן לחייב את המעסיק למלא את סעיף 7 חלק יא' בטופס 161 ?

    • שלום ערן,

      עליך לפנות למס הכנסה באזור מגוריך להוצאת אישור על רצף קצבה המופנה לקופה, את האישור יש להעביר קופה. איך הוא נראה? דומה מאוד לטופס תאום מס, הוא צריך להיות מופנה לקופה בה נחסכו הכספים שלך, חשוב לראות שפקיד השומה רושם נכון את שם הקופה, נניח מנורה מבטחים פנסיה וגמל ולא מנורה חברה לביטוח (סתם לדוגמא)

      חשוב לשים לב שהמעסיק מסמן גם בטופס 161 על הכוונה שלך ליעד כספים לקרן הפנסיה.
      את הבקשה למס הכנסה ניתן (בדרך כלל) לעשות עד שלושה חודשים מסיום העבודה.

  12. נדב שלום . לא יאומן .

    האם לא מוטלת חובה (ע"פ תקנות משרד האוצר אגף הפיקוח על הביטוח) על הסוכן הפנסיוני של המעסיק או המעסיק בעצמו לבצע פעולה זאת עבורי ?
    כלומר אם עברו 3 חודשים מאז עזיבת העבודה , העניין אבוד ויראו את הכספים כאילו נמשכו לעניין הטבות המס בפרישה ???
    אם כך אני מניח ש 90% מכספי הפיצויים בישראל שלאחר עזיבת עבודה שלא נמשכו אינם נמצאים ברצף קצבה …

  13. אני לא מבין .
    טופס 161 מיועד לפקיד השומה ולקופה ע"י המעסיק .
    בחלק יא סעיף 7 כתוב : הודעתי לקופה כי …..

    כלומר המעסיק מודיע כאן לקופה שברצון העובד לייעד את כספי הפיצויים לקצבה , והוא רק מיידע את פקיד השומה בכך .
    אז מה יש לי ללכת לפקיד השומה ? אם כבר הקופה יודעת על זה כאשר טופס 161 מגיע אליה ?

  14. ניצה אברבנאל

    בוקר טוב ותודה על המאמרים
    עבדתי במספר מקומות עבודה במשך כ35 שנה . התחלתי לקבל פנסיה ממקפת ויש לי כספים גם בביטוח מנהלים ואני מבולבלת מבחינת חוקים ונושא מס הכנסה והייתי רוצה לקבל יעוץ אישי בנושא מס הכנסה ובדיקת ההיסטוריה וממשיכת הכספים ממיגדל האם אתה יועץ אישי או מכיר יועץ בנושא
    תודה

  15. שלום נדב,
    סיימתי לעבוד ב 31.12.2016. המעביד הכין לי טופס 161 שבו יש את צבירות הפיצויים הרגילות שלי ובנוסף סכום כסף נוסף (השלמת פיצויים על תקופה שלא הייתי חתום על סעיף 14) שהמעסיק ישלם לי ע"י שיק. אני רוצה לציין ששני הסכומים ביחד הם מתחת לתקרת הפטור.
    שאלתי – האם אני יכול להעביר גם את השיק שאני מקבל על השלמת הפיצויים לייעוד לרצף קצבה?
    תודה!!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

שינוי גודל גופנים